• Maria i Ignacy

Na stoisku chemicznym królowała dwukrotna noblistka -Maria Skłodowska-Curie  oraz wynalazca lampy naftowej- Ignacy Łukasiewicz.  Na tym stoisku należało rozwiązać zadania (rebusy, układanki,  zagadki) żeby wykonać doświadczenie. Jedno zadanie polegało na odszukaniu na plakacie odpowiedzi na pytanie dotyczące życia Ignacego Łukasiewicza. Następnie należało z piłeczek pingpongowych (na których umieszczone zostały litery) ułożyć tę odpowiedź. W nagrodę można było wykonać doświadczenie o nazwie „Zegar jodowy”.  Kolejne zadanie polegało na rozwiązaniu rebusu dotyczącego życia Marii oraz Ignacego a w nagrodę można było wykonać slima. To zadanie cieszyło się największą popularnością.   Przygotowaliśmy również trzecie zadanie, które polegało na ułożeniu wydarzeń z  życia Marii a następnie wlać roztwory o kolorach odpowiadających odpowiednio wydarzeniom. Jeżeli wydarzenia były ułożone w niewłaściwej kolejności to kolory roztworów nam to wskazały gdyż układały się według gęstości  a jednocześnie zgodnie z właściwą kolejnością  tych wydarzeń.  Była również ciekawostka pod tytułem „Krwawiąca ręka” gdzie otrzymywaliśmy substancję o barwie krwi.

02.11.2018 21:03 | więcej »
  • Biało-czerwone origami

Na stoisku “Biało-czerwone origami” nasi goście mogli znaleźć sporo gotowych modeli origami, w tym biało-czerwone. Zaoferowaliśmy również instrukcje do składania dmuchanego sześcianu, ośmiościanu dla leniwych i chińskich gwiazdek szczęścia. Zainteresowanie stoiskiem było bardzo duże, od kilkulatków po uczniów klas szóstych. Największą popularnością cieszył się zmodyfikowany model sześcianu - króliczek, któremu dziewczyny odpowiedzialne za stoisko dorysowywały uszy, nos i buźkę :). Każdy, kto złożył model, mógł wyciągnąć los: biały lub czerwony. Na losach było napisane “wygrałeś” lub “uśmiechnij się” :) Na osłodę można było zjeść u nas pyszną babeczkę z kremem i biało-czerwonym motylkiem.

Karolina Miązek, nauczycielka matematyki

02.11.2018 21:02 | więcej »
  •  Dookoła Polski

Nasze stoisko podczas tegorocznej Maksymiliady nosiło nazwę “Z kredkami dookoła Polski.” Oferowaliśmy uczestnikom kolorowanki, grę “Polak mały”, minikonkurs oraz wystawę albumów na temat Polski i sławnych Polaków. Przy naszym stoisku zatrzymywały się dzieci od przedszkolaków do gimnazjalistów. Wiele osób oglądało też nasze albumy. Minikonkurs dotyczący sławnych Polaków przeznaczony był dla starszych dzieci, od 5 klasy wzwyż. Każde dziecko dostawało w nagrodę cukierka, co bardzo wszystkich cieszyło. Niektórzy rodzice zostawiali nawet przy naszym stoisku małe dzieci, które kolorowały obrazki. Wśród kolorowanek największym powodzeniem cieszyły się Łowiczanki oraz orzeł biały. Dziewczynki wolontariuszki Zosia Iwanicka i Ania Ostapiuk grały z dziećmi w gry, co było bardzo dobrym pomysłem, zachęcały też do kolorowania. Dziękujemy za ogromną pomoc. Naszym zdaniem Maksymiliada była bardzo udana!

Anna Chojnacka i Elżbieta Sowińska

29.10.2018 20:24 | więcej »
  • Kahoot

Stoisko Kahoot było dla wielu sobotnich gości sporym zaskoczeniem. Zapewne już ten punkt w programie tegorocznej Maksymiliady spowodował, że wiele osób zadawało sobie pytanie - co to jest? Jakaś obca nazwa, z niczym się nie kojarzy…

Kahoot to narzędzie internetowe służące do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów, przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, którymi dysponują współcześni uczniowie, czyli smartfonów lub tabletów. Aby wziąć udział w przygotowanym przez nauczyciela teście czy quizie, wystarczy posiadanie dowolnego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową i dostęp do sieci, pobrać aplikację kahoot lub wejść na stronę internetową kahoot.it. Po uruchomieniu przez nauczyciela quizu uczniowie wpisują na swoich urządzeniach wyświetlony na ekranie PIN i zgłaszają się do gry. Na głównym ekranie wyświetlane są kolejne pytania i odpowiedzi oraz czas przeznaczony na jej udzielenie, a na urządzeniach uczestników quizu wyświetlają się symbole odpowiadające odpowiedziom na pytania. Zadaniem dzieci jest w odpowiednim czasie zaznaczyć prawidłową odpowiedź naciskając odpowiedni symbol. Po każdym pytaniu wyświetla się podsumowanie,  ile osób zaznaczyło jaką odpowiedź, a na zakończenie quizu pojawia się podium zwycięzców.

Podczas tegorocznej Maksymiliady uczniowie otrzymali zadanie związane z Polską. Zadania były ukierunkowane na młodsze dzieci, ale również te starsze mocno się angażowały w rozwiązanie quizu. Nieliczni uczestnicy znali kahoot’a ze swoich szkół, pracują w ten sposób podczas lekcji języka angielskiego i uwielbiają tę formę pracy. Dla gości, którzy nie mieli przy sobie urządzenia z dostępem do internetu, były również propozycje innych zadań, m. in. na platformach learningapps.org i quizlet.com, dostosowanych do wieku i rozwiązywanych na tablicy interaktywnej. Dla niektórych dzieci ta forma też była zaskoczeniem - jak to, palcem na tablicy? Zaangażowanie było ogromne, radość po rozwiązaniu zadania tym większa.

Czy warto iść z duchem czasu? Każdy sam musi znaleźć odpowiedź na to pytanie.  Jestem przekonana, że kahoot! to świetne narzędzie dla nowoczesnych nauczycieli!

28.10.2018 20:53 | więcej »