Kahoot

Stoisko Kahoot było dla wielu sobotnich gości sporym zaskoczeniem. Zapewne już ten punkt w programie tegorocznej Maksymiliady spowodował, że wiele osób zadawało sobie pytanie - co to jest? Jakaś obca nazwa, z niczym się nie kojarzy…

Kahoot to narzędzie internetowe służące do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów, przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, którymi dysponują współcześni uczniowie, czyli smartfonów lub tabletów. Aby wziąć udział w przygotowanym przez nauczyciela teście czy quizie, wystarczy posiadanie dowolnego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową i dostęp do sieci, pobrać aplikację kahoot lub wejść na stronę internetową kahoot.it. Po uruchomieniu przez nauczyciela quizu uczniowie wpisują na swoich urządzeniach wyświetlony na ekranie PIN i zgłaszają się do gry. Na głównym ekranie wyświetlane są kolejne pytania i odpowiedzi oraz czas przeznaczony na jej udzielenie, a na urządzeniach uczestników quizu wyświetlają się symbole odpowiadające odpowiedziom na pytania. Zadaniem dzieci jest w odpowiednim czasie zaznaczyć prawidłową odpowiedź naciskając odpowiedni symbol. Po każdym pytaniu wyświetla się podsumowanie,  ile osób zaznaczyło jaką odpowiedź, a na zakończenie quizu pojawia się podium zwycięzców.

Podczas tegorocznej Maksymiliady uczniowie otrzymali zadanie związane z Polską. Zadania były ukierunkowane na młodsze dzieci, ale również te starsze mocno się angażowały w rozwiązanie quizu. Nieliczni uczestnicy znali kahoot’a ze swoich szkół, pracują w ten sposób podczas lekcji języka angielskiego i uwielbiają tę formę pracy. Dla gości, którzy nie mieli przy sobie urządzenia z dostępem do internetu, były również propozycje innych zadań, m. in. na platformach learningapps.org i quizlet.com, dostosowanych do wieku i rozwiązywanych na tablicy interaktywnej. Dla niektórych dzieci ta forma też była zaskoczeniem - jak to, palcem na tablicy? Zaangażowanie było ogromne, radość po rozwiązaniu zadania tym większa.

Czy warto iść z duchem czasu? Każdy sam musi znaleźć odpowiedź na to pytanie.  Jestem przekonana, że kahoot! to świetne narzędzie dla nowoczesnych nauczycieli!