Dotknąć ręką historii

Dnia 25 kwietnia w Poniatówce odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Kochlewskim, znanym bibliofilem, właścicielem wielu starodruków. Tematem gawędy były „Pierwodruki Konstytucji 3 maja”. Organizator - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej z prezesem Romanem Nowoszewskim, w ten sposób uczciło zbliżającą się rocznicę uchwalenia dokumentu. Spotkanie było bardzo interesujące, zaś jego największa  atrakcja to możliwość wzięcia do ręki oryginału konstytucji majowej. Ponieważ jest to stary dokument, należy obchodzić się z nim ostrożnie. Dlatego każdy chcący go dotknąć, musiał założyć rękawiczki. Wynikało to z troski nie tylko o  dokument, ale własne bezpieczeństwo też (grzyby). Dla miłośnika historii było to wielkie przeżycie. W końcu trzymaliśmy  w rękach dokument, którego dotykali znamienici przodkowie. Trudno także było sobie odmówić wzięcia do ręki szabli z czasów powstania kościuszkowskiego, zwłaszcza iż do dziś przetrwało niewiele egzemplarzy tej broni.
            Chociaż jestem historykiem już od wielu lat, muszę przyznać, że bardzo rzadko zdarzają się spotkania, na których można naprawdę dotknąć historii. Szczerze polecam udział w nich.
Mariola Kopańska-Wyrzykowska