Wspomnienia

Festiwal nauki 2010

Festiwal nauki pod patronatem o. Maksymiliana Marii Kolbego.

Piątek 26.02.2010.

Program imprezy

1.     845uczniowie spotykają się z wychowawcą w salach. Zostawiają rzeczy, ustalają podział na grupy i o 855 udają się do sali gimnastycznej.

2.     900 – rozpoczęcie imprezy( p. Dyrektor ) , informacja o programie, rozdanie zadań( p. Wojciechowska i p. Zimnik ). Uczniowie idą do sal.

3.     915 – 1130 wykonywanie zadań w grupach.

4.     1130 spotkanie w sali gimnastycznej :

przedstawienie "Kłótnia liczb" wykonaniu klasy IIA
          teleturniej „jeden z dziesięciu”
          prezentacja wykonanych prac

5.     Zakończenie.

Jak pracowaliśmy

W tym dniu w szkole królowały nauki ścisłe. Nie było normalnych lekcji, ale uczyliśmy się dużo. Inspiracją była osoba naszego patrona o. M. M. Kolbego.

On w młodości pasjonował się właśnie naukami ścisłymi.

Każda klasa została podzielona na grupy. Każda grupa pracowała samodzielnie, ale zdobywała punkty dla klasy.

Grupa I. ( do 5 osób ) Ojciec Kolbe – projektant eteroplanu

Etereoplan

O. Kolbe pozostawił opis pojazdu kosmicznego, który nazwał etereoplanem. Największą nowością tego wynalazku było odejście od dotychczasowego sposobu poruszania się przy pomocy koła lub śmigła. Zasadą poruszania się etereoplanu w przestrzeni kosmicznej miał być odrzut. Pojazd miał docierać do odległych planet. Przewidywał także podróż w nim człowieka po pokonaniu siły ciążenia i stworzeniu pełnej klimatyzacji wewnątrz pojazdu. Dokładny opis wynalazku z licznymi wykresami i matematycznymi obliczeniami wysłał do czasopisma "Scienza per Tutti". Według dzisiejszych rzeczoznawców projekt etereoplanu był wówczas genialnym błyskiem myśli technicznej. Zasady jego działania, jak też przewidywane trudności poruszania się w przestrzeni kosmicznej są poprawne i zgodne z tymi, jakie dzisiaj obowiązują.

Pisze tak: "Najpierw można by przecież wysłać sam aparat - zaopatrzony w odpowiednie urządzenia, określając na podstawie dokładnych obliczeń wpierw drogę krótką - którą by mógł powrócić na ziemię. Po powrocie należałoby przestudiować różnicę zaistniałą pomiędzy przewidzianym a rzeczywistym zachowaniem się aparatu i po wyeliminowaniu niedociągnięć należałoby wysłać go na odległość większą i ponownie przeanalizować wyniki. Gdy już aparat okaże się bezpieczny, a zwierzęta w nim umieszczone do odbycia pierwszych podróży zniosą je dobrze, wówczas będzie można bez niebezpieczeństwa dla życia zaryzykować podróż."

Uczniowie w jakimś stopniu mogli zrealizować się jako konstruktorzy i skleić model rakiety.

Grupa II. ( do 5 osób ) Ojciec Kolbe – budowniczy

Budowa makiety z surowców wtórnych.

To zadanie bardzo się wszystkim podobało. Członkowie tej grupy wykazali się zdolnościami plastycznymi i umiejętnością planowania terenu.

Sędziowie mieli duży problem aby wybrać prace najlepsze.

Maksymalną liczbę punktów uzyskała klasa IIIB. Klasa ta uzyskała nagrodę specjalną za najlepsze prace plastyczne.

Grupa III. ( 2 osoby ) Ojciec Kolbe – wydawca gazety

Grupa przygotowywała do druku  gazetkę - pismo informujące czytelników o Gimnazjum nr 2 w Błoniu i jego patronie, którym będzie Maksymilian Maria Kolbe.

W tej konkurencji największą liczbę punktów uzyskała klasa IIIC.

Najlepsze gazetki można obejrzeć w zakładce „Nasz patron”

Grupa IV. ( pozostali ) Ojciec Kolbe – człowiek otwarty na wiedzę, pasjonat nauk ścisłych, poliglota.

Ta grupa miała do wykonania wiele zadań.

1. Test IQ.
    Maksymalną liczbę punktów zdobyli : Tomasz Kononeko. Katarzyna Imianowska. Magdalena Kurek i Marek zalewski.
  2. Obejrzenie prezentacji i rozwiązanie zadań na jej temat.
  3. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach w Deutschwagen.
  4. Chemia – odczyn pH
  5. Geografia – wizyta w Japonii
  6. Fizyka – rozwiąż zadanie
  7. Biologia – podpisz kostka
  8. Matematyka – oblicz skalę planu szkoły.
  9. Matematyczka – ile puszek zmieści się w sali lekcyjnej
  10. Matematyka – rozwiąż krzyżówkę
  11. Matematyka – ile farby potrzeba do pomalowania sali lekcyjnej

Zgodnie z planem o godz. 1130 ponownie spotkaliśmy się w sali gimnastycznej.

Klasa IIA pokazała przedstawienie „Kłótnia liczb”.

Następnie odbył się oczekiwany teleturniej „Jeden z dziesięciu”. Było bardzo dużo emocji. Trzeba było mieć dużo wiedzy i dużo szczęścia, zadano wiele pytań.

Najlepsi okazali się uczniowie klas pierwszych.

1. Kacper Szarblewski   klasa I C
  2. Hubert Płowik   klasa I B
  3. Marcin Karwowski  klasa II C

Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.

Ostatnim punktem była prezentacja prac plastycznych.

Po prezentacji uczniowie poszli porządkować sale, w których pracowali ( to tez była konkurencja punktowana), a pracę zaczęli sędziowie.