O projekcie/ About the project PROJECT RULES (Regulamin projektu) Partnerzy/ Partners CELE PROJEKTU/ PROJECT OBJECTIVES AND STRATEGY Uczestnicy Kalendarium czyli rozkład jazdy/ Schedule of activities I wymiana - Salzburg, Austria (20.10 - 26.10.2013) Warszawa w budowie 5 - zawód: Architekt Nasza szkolna tablica Comenius w Centrum Nauki Kopernik Preparation for comenius meeting/ Przygotowania do spotkania w Polsce O nas w mediach II wymiana - Koper, Słowenia (26.03 - 31.03.2014) III wymiana - Błonie, Polska (05.05. - 10.05.2014) IV wymiana - Sofia, Bułgaria (23.09-27.09.2014) Inne V wymiana - Oliviero do Hospital (10-12.12.2014r.) VI wymiana Conselve, Włochy 16.03.-20.03.2015 VII wymiana Salzburg Austria (17.05 - 22.05)

Comenius stwierdził, że , dzieci uczą się mądrości nie tylko z książek, lecz z nieba i ziemi.

O projekcie/ About the project

Międzynarodowy Edukacyjny Projekt Partnerski Comenius 2013 - 2015 pt."Global style - Figury, Moda, Zapachy, Smaki" jest naszym drugim projektem unijnym i powstał dzięki zaangażowaniu 6. europejskich szkół partnerskich. Uczestniczą w nim zatem: z Polski, z Błonia Gimnazjum nr 2 im. Św. M.M. Kolbego, z Austrii, Akademishes Gymnasium Salzburg, z Bułgarii, 18 Sredno Obshtoobrazovatelno Uchilishte "William Gladstone", z Portugalii, Agrupamento de Escolas Bras Garcia de Mascarenhas, ze Słowenii, Gimnazija Gian Rinaldo Carli Koper i z Włoch, Istituto d'Istruzione Superiore "Enrico Mattei".

Uczestnikami tego projektu są nie tylko uczniowie, ale również ich rodziny, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz społeczność lokalna i lokalne władze.

Zadania nad którymi pracujemy w tym r. szk. to m. in. autoprezentacje uczniów goszczących w swoich domach rówieśników z partnerskich szkół, konkurs na logo projektu, prezentacja multimedialna o własnym mieście itp.

W ramach projektu odbywają się wizyty studyjne w poszczególnych szkołach partnerskich. W październiku 2013r. odbędzie się pierwsze spotkanie w Austrii, w marcu 2014r. zaplanowany jest wyjazd do Słowenii, w maju 2014 r. - nasze gimnazjum będzie gospodarzem 3. wizyty studyjnej. Drugi rok projektu rozpocznie się we wrześniu 2014r.od wymiany w Bułgarii, następnie wymiana w Portugalii - w grudniu 2014r., warsztaty we Włoszech w marcu 2015r. oraz podsumowanie projektu w maju 2015r. w naszej szkole partnerskiej w Austrii.

Udział w projekcie zapewnia jego uczestnikom rozwój umiejętności pracy w międzynarodowym zespole oraz wzrost kompetencji językowych w jęz. angielskim i niemieckim, poprzez praktyczne zastosowanie języka w życiu codziennym. Ponadto daje możliwość otworzenia się na europejską kulturę. Zapewnia szansę zapoznania się z przedstawicielami partnerskich szkół, co nieraz ze zwyklej koleżeńskiej znajomości przeradza się w wieloletnią przyjaźń. Największą rolę odgrywa tu jednak podwyższenie jakości uczenia w naszej szkole.

“Global style - Figures Fashion Fragrances Food” includes students from 6 European schools in cooperation with schools from Bosnia-Herzegovina, Ghana (Africa), Armenia (Asia) and USA, who are interested in art and design topic.

The project aims at establishing skills for inter cultural communication based on creativity, understanding and empathy. Our thesis is that we that can gather knowledge and understanding of others by designing together a full-size inter cultural classroom: Global style panoramic picture. The huge panoramic picture - 22 meters long, 2 meters high - will be designed together in the Austrian school. We want to design our “Global style” as we are people from one world and we want to show it – Globalization is a chance to exchange ideas all over the world. We will develop together patterns out of cultural and natural products of each country involved. Models could be architecture details, writings, etc. Fragrances will be collected and compared in different countries.

The composition of the figures will represent the INSIDE part of the panoramic picture - like a pattern or people as a product .The figures should be connected with each other, the heads are formed as graffiti in stencil art style, the figures - filled with patterns. The patterns will be compiled at common project meetings.

The OUTSIDE part of the round picture will be aimed to work as a virtual classroom with integrated interactive technologies - touch screens, projection mapping - for Interactive quizzes and games on fragrance, fashion etc.
A ground mosaic from different materials would be created on the floor of the panoramic picture.

The results created by the project team summarizing worth knowing facts about multiculturalism and European identity and values.

Anna Gruber - Whybra

Sala: Gabinet Psychologiczno - Pedagogiczny