Wspomnienia

Projekt „Das Bild der Anderen”

„Das Bild der Anderen” („Obraz Innych”) to międzynarodowy projekt internetowy dla młodzieży rozpoczynającej naukę języka niemieckiego. Celem projektu jest motywowanie młodych ludzi do praktycznego używania języka niemieckiego już w pierwszych miesiącach nauki.

„Das Bild der Anderen” daje uczniom i uczennicom możliwość opowiedzenia o sobie, a również poznania koleżanek i kolegów z innych krajów, przez co młodzi ludzie z jednej strony wytwarzają sobie obraz rówieśników, a z drugiej strony uświadamiają sobie, kim sami są. Wytwarzając sobie obraz rówieśników z innych krajów zastanawiamy się jednocześnie, w czym jesteśmy tacy sami, a czym różnimy się od innych młodych Europejczyków.

„Das Bild der Anderen” powstał w roku 1989 w ramach European Schools Project, stworzonego w 1988 r. przez pracowników Uniwersytetu w Amsterdamie. W roku 2001 projekt „Das Bild der Anderen” został wyróżniony przez eSchola jako jeden z najlepszych projektów E-Learningowych. Projekt dotyczy uczniów w podobnym wieku, dla których język niemiecki jest językiem obcym.

Jesienią nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę ze szkołą z Francji. Nasi francuscy przyjaciele to 16 uczniów z COLLÈGE ALAIN-FOURNIER w miejscowości Freyming-Merlebach: MIRA, MANON, OPHELIE, AMANDINE, ANAËLLE, EMMA, CERINE, KELLY, NOEMIE, ABDELMANANE, TOM, SHANNA, OCEANE, MAXIME, FLORIANNE, AMINA oraz ich nauczyciel JEAN-MARC.

Mamy cały rok na poznawanie się, na odkrywanie, jak się bawimy, co jemy, jak się uczymy. Po roku powstanie po obu stronach "Das Bild der Anderen", czyli „Obraz Innych”. Czy na pewno „Innych”. Może znajdziemy więcej tego, co łączy, niż tego, co jest inne i dzieli?

Jolanta Ciesielska-Pleban

nauczycielka j. niemieckiego