Nagroda Szkoły Dialogu

W dniach 10 i 11 czerwca nasza zwycięska grupa  - Szkoła Dialogu w końcu zrealizowała swoją nagrodę. Mianowicie wyjechaliśmy razem do Krakowa. Dość długa podróż minęła bardzo przyjemnie, a tuż po dotarciu na miejsce uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących kultury żydowskiej. Poznaliśmy różnorodne stroje z m.in. takich stron świata jak Jemen, udało nam się również spróbować tradycyjnej kuchni żydowskiej. Zajęcia prowadziły Żydówki, dzięki czemu mieliśmy informacje z pierwszej ręki. Tuż po zakończeniu wyruszyliśmy i zwiedzaliśmy Kazimierz  żydowską dzielnicę Krakowa. Byliśmy zaskoczeni ogromną ilością osób, które wyznają judaizm. Odwiedziliśmy kilka synagog, kirkut, plac dawnego obozu pracy itp. Wieczór spedziliśmy na Krakowskim rynku, gdzie mogliśmy odpocząć po tym jakże męczącym dniu. Następnego dnia dane nam było pojechać do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zobaczyliśmy przerażające rzeczy 2 tony ludzkich włosów, ubrania niemowląt, buty, zdjęcia Zwiedziliśmy też  komory gazowe, krematoria i baraki, w których mieszkali Polacy, Żydzi, Romowie i wielu innych. Wieloma osobami widok ten bardzo wstrząsnął. Nie obyło się również bez łez wzruszenia. Taki wyjazd bardzo uświadomił nam ogrom zbrodni popełnionej w czasie II Wojny Światowej. Jednak wszystko, co  dobre, szybko się kończy. Tak też zakończył się nasz wyjazd. Z chęcią zostalibyśmy dłużej w Krakowie i zobaczyli więcej ciekawych miejsc. Dziękujemy Forum Dialogu za zorganizowanie nam tego wyjazdu!