Spotkanie z teatrem

W piątkowy wieczór  28 marca 2014 roku  odbył się wyjazd do Teatru Polskiego w Warszawie na sztukę pt. ,,Wszędzie jest wyspa Tu'. Było  to kolejne spotkanie z teatrem zorganizowane przez Panią Sreberską Annę - nauczycielką geografii w naszym gimnazjum.
                Początek był szybki : otrzymanie biletów, zostawienie okryć w szatni i zajęcie miejsc. Scena na pierwszy rzut oka przypominała jakiś pokój - z przodu sofa, po prawej stronie maszyna do pisania, po lewej zaś stół oraz dwa krzesła. Drugie spojrzenie skupiło się na detalach - ciepłe, nieintensywne światła w lampach sugerowały jakąś wieczorną porę, a wykończenie mebli i wspomniane wcześniej urządzenie na czasy minione. Kolejnym widokiem była grupa muzyków, stojących na prawo od sceny.
Nagle zgasło światło...
                Przed naszymi oczyma stanęły 4 aktorki : Izabella Bukowińska, Magdalena Smalara, Natalia Sikora i Joanna Trzepiecińska, a stroje noszone przez nie idealnie komponowały się z dekoracjami. Jednak dopiero, gdy zaczęły recytować piękne wiersze Wisławy Szymborskiej w pełni znaleźliśmy się w 2 poł. XIX wieku. Panie raczyły nasze uszy nie tylko swoją mową, ale również śpiewem, który nadał wielu utworom mocniejszy, bardziej emocjonalny wydźwięk. Niestety sztuka dobiegła końca, a my z zapałem oklaskiwaliśmy wykonawczynie, by wynagrodzić im trud, który musiały włożyć  w przygotowanie się do takiego dzieła oraz podziękować za tak niezapomnianą interpretację wierszy.
                Mieliśmy już opuszczać salę, ale jak się okazało, czekała na nas niezwykła niespodzianka  - spotkanie z aktorkami. Pomimo ograniczonego czasu, Panie podzieliły się z nami opiniami na temat poezji i teatru, powiedziały o plusach i trudach zawodu, a także wspomniały o ich codzienności. Kiedy zabrakło już pytań, bliższe spotkanie z ludźmi z estrady dobiegło końca.
                Powrót do Błonia trwał dosyć krótko. Możliwe, że głównym powodem był brak innych samochodów na drodze powrotnej, lecz mogła działać też inna rzecz. Wszyscy byli weselsi, patrzyli jakoś bardziej ciekawie. Jedno było pewne - każda wizyta w takim ośrodku kulturalnym, jakim jest teatr zmienia ludzi. Oprócz tego ponownie byliśmy dumni z tego, ze pochodzimy z tej samej ojczyzny , co nasza noblistka - Wisława Szymborska. Byliśmy dumni z bycia Polakami.

Kacper Kurowski