Znamienici goście

26 kwietnia do naszej szkoły zawitali znamienici goście – wśród znakomitego grona dwudziestu dziennikarzy, muzyków, biznesmenów, prawników znalazły się takie osoby jak m.in Prezes Fundacji Szkoła Dialogu – Andrzej Folwarczny, producent muzyczny – Staszek Trzciński, dziennikarz -Mikołaj Lizut, prezes „Agory” - Bartosz Hojka, członkini zarządu Szkoły Dialogu – Zuzanna Radzik.   Co roku do zwycięskiej grupy przyjeżdżają „Przyjaciele Szkoły Dialogu”,  aby poznać historię danego miasta – dzięki czemu tym razem to nam było dane poznać tak ważne osobistości. Większość z nas obawiała się tego spotkania – a co, jak im się nie spodoba nasza gra miejska? A co, jak zrobimy coś źle? A jak będą nieprzyjemni? Tego typu pytaniom nie było końca. A jednak! W momencie, gdy tylko zawitali w sali nr 17 zapanował wszechobecny dobry humor. Podczas godzinnej integracji każdy mógł z każdym porozmawiać, dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. Byliśmy zaskoczeni jak szybko ten czas minął – tak dobrze nam się konwersowało. W końcu nadszedł wyczekiwany moment – gra miejska „Śladami Chai-Łai”. Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnych o Błoniu, błońskich Żydach i samych naszych działaniach – poczęstowaliśmy gości specjalnie przygotowanymi żydowskimi ciastkami, opowiedzieliśmy, co udało nam się zrobić, włączyliśmy piosenkę Wiktora, za co zgarnęliśmy gromkie brawa. W końcu wyszliśmy ze szkoły. Niestety pogoda niezbyt nam sprzyjała – cały dzień padał deszcz, ale byliśmy nieugięci i pomimo przeszkód wyruszyliśmy w trasę. Odwiedzaliśmy punkty zorganizowane przez uczestników Szkoły Dialogu, a w między czasie opowiadaliśmy o różnych mijanych przez nas historycznych miejscach. Nasza wędrówka zakończyła się na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu. Otrzymaliśmy bardzo dużo gratulacji, braw i miłych komentarzy, każdego z przybyłych zaskoczyliśmy naszym zaangażowaniem i zdobytą wiedzą, a my dziękowaliśmy za wytrwałość i zapraszaliśmy do częstszego odwiedzania Błonia. Aż żal było się już żegnać.  Ale to nie koniec naszej „żydowskiej przygody”. Już 12 maja przylecą do nas Żydzi z Los Angeles, którzy również pragną poznać nasze miasto. Mamy nadzieję, że wypadniemy równie dobrze, jak tym razem.

Zachęcamy również do przeczytania relacji na stronie Fundacji