Być jak Ignacy II

Co ciekawego tym razem?

Realizowaliśmy blok o Marii Skłodowskiej-Curie. Realizacja tego bloku została oparta głównie na zapoznaniu z listami i smsami o życiu i działalności tej dwukrotnej Noblistki oraz na eksperymentowaniu z Marią. Wiedza naszych uczniów na temat tej postaci jest duża. Jednak dowiedzieli się również min. jak zbudowany jest atom oraz co to jest promieniowanie. Został również przygotowany i przeprowadzony quiz na temat najistotniejszych wydarzeń w jej życiu. Uczniom najbardziej podobało się eksperymentowanie. Chociaż lepienie z plasteliny modelu atomu też było dla nich ciekawym doświadczeniem. Jakie eksperymenty wykonaliśmy?

Badanie odczynu roztworu wywarem z czerwonej kapusty

Zbadaliśmy min. roztwór mydła, płynu do mycia naczyń, ocet, sodę oczyszczoną, sól, cukier.

Reakcja alginianu sodu z jonami wapnia = malutkie slimy

Dzieci (i młodzież również   uwielbiają tę zabawę ponieważ w wyniku reakcji otrzymuje się slimy o różnych kształtach więc dodatkowo działa wyobraźnia, gdy zastanawiają się co przypominaslim, który otrzymali.

Malowanie na mleku

Tę zabawę również uwielbiają wszyscy. Piękne kolory przyciągają wzrok.

Atrament sympatyczny z soku z cytryny.

Pisaliśmy również tajne wiadomości kwasem cytrynowym i wywoływaliśmy je jodyną.

Uzupełniliśmy też piękny kolorowy układ okresowy pierwiastków chemicznych.

Co następnym razem?

Ruchomy obraz, camera obscura i nie tylko. Bądź z nami. A może do nas dołączysz?