Ceramika - moją pasją

Pracownia ceramiczna istnieje w naszej szkole już 4 lata. Co chwilę przewijają się przez nią dziesiątki osób - doświadczone czy też dopiero początkujące szukają tam weny lub zajmują się ceramiką po prostu hobbystycznie. Tegoroczny Tydzień Talentów pozwolił nam trochę bardziej zgłębić tę wiedzę. Zorganizowane w naszej szkole zajęcia garncarskie miały na celu szerzyć miłość do rękodzieła i zachęcać nas do odkrycia swojej pasji. Uczniowie wraz z Panem Adamem Łuczakiem okrywali tajniki ceramiki od podstaw, wszystkiego od chwili założenia pracowni uczyli się na bieżąco. Nikt nie wszedł tam jako fachowiec, wszystko z czasem jako jedna grupa odkrywali razem.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć dwoje absolwentów naszej szkoły oraz jednego z obecnych uczniów. Naszymi gośćmi byli Przemek, Grażyna oraz Kuba - potkali się z uczniami klasy pierwszej. Podzielili się oni własnymi przemyśleniami oraz inspiracjami dotyczącymi pracowni. Pierwsza głos zabrała Grażyna, która swoją przygodę z ceramiką zaczynała już jako uczennica trzeciej klasy podstawowej. Grażyna pokazała nam, jak na przestrzeni lat zmieniły się jej prace oraz przekonywała nas, żeby mimo przekornego losu nie poddawać się i dążyć do celu, aby się samoudoskonalać. Następnie głos zawarł Kuba, uczeń naszej szkoły. Gdy Kuba rozpoczął naukę w naszym gimnazjum i usłyszał o istnieniu pracowni, zechciał spróbować czegoś mu nieznanego - poszedł na jedne z zajęć i bardzo mu sięspodobało. Znalazł swoją technikę, w której jest niepodważalnie najlepszy i szlifował ją aż do perfekcji. Tak jak Grażyna nie poddał się i teraz z dumą może rzec, że w metodzie wałeczkowej bryluje wśród innych. Wszystko zawdzięcza zaangażowaniu i swojej ciężkiej pracy. Ostatni głos zawarł Przemek, który jest ze szkolną pracownią od samego początku. Początki, jak sam przyznał, były dla niego trudne, lecz z czasem jego umiejętności polepszały się i wciąż podnosił sobie porzeczkę. Jak widać każdy w tej pracowni ma inną, niepowtarzalną historię. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia wyzwania i spróbowania swoich sił w pracowni ceramicznej.

Maksymedialna Wiktoria Misiak, kl. 3b