Wigilia

Czas Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, szczególny dla każdego człowieka. Moment na chwilę refleksji nad tym to było, jest i co jeszcze przed nami. W Szkole Podstawowej nr 4 nastrój świąteczny czuć było już kilka dni wcześniej. Na korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiały się ozdoby świąteczne, słychać było dźwięki kolęd i przygotowywań do występu jasełkowego.

W tym roku w przygotowanie Wigilii szkolnej intensywnie zaangażowali się nasi najmłodsi - uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawczyniami. Już od listopada ćwiczyli swoje role do występu jasełkowego, teksty kolęd i pastorałek. Małymi krokami wprowadzali wszystkich w świąteczny nastrój.

Tuż przed przerwą świąteczną nadszedł czas na finał. W czwartek poprzedzający Wigilię szkolną odbyła się próba generalna z udziałem rodziców naszych czwartoklasistów oraz absolwentów, na których jak zawsze mogliśmy liczyć. Dzięki Kindze, Weronice i Karolowi przedstawienie nabrało wyjątkowego charakteru.

Od samego rana wybrani uczniowie klas trzecich gimnazjum pracowali nad scenografią przedstawienia. Rezultat był naprawdę zaskakujący. Udało nam się wspólnie ustawić szopkę otoczoną iglastym lasem, pod osłoną gwieździstego nieba i przy blasku iskrzącego ogniska. Po niezwykle udanej próbie wszyscy aktorzy wraz z rodzicami udali się do swoich sal na poczęstunek wigilijny. Nie obyło się oczywiście bez prezentów. Zadowolone z siebie dzieci z niecierpliwością i niepokojem oczekiwały na kolejny dzień - występ przed całą społecznością szkolną.

Nadeszła długo wyczekiwana chwila. Od samego rana w piątek nasi mali aktorzy omawiali ze swoimi paniami ostatnie poprawki. Wszyscy byli bardzo przejęci. Dzięki zaangażowaniu naszych starszych uczniów klas gimnazjalnych, którzy prezentując wyjątkowe zdolności wokalne także włączyli się w występ, czwartoklasiści nie musieli obawiać się, że coś mogłoby się nie udać. Kiedy już wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej, rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Każde wystąpienie było nagradzane gromkimi brawami. Widzowie włączali się do wspólnego śpiewania. Atmosfera była wyjątkowa i niezwykła. Przez te kilkadziesiąt minut udało nam się zintegrować jeszcze mocniej. Życzeniom świątecznym nie było końca. Wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Ten czas był dla nas szczególny także dlatego, że staraliśmy się wesprzeć zbiórkę krwi dla Stefanka Kamińskiego - synka naszej absolwentki Hani. Z myślą, że dobro powraca do człowieka udaliśmy się do swoich domów.

Sylwia Nowicka, nauczycielka matematyki