Dzień Niepodległości

W całym roku obchodzimy wiele świąt. Każdy przeżywa je na swój sposób. Są jednak takie uroczystości, które dla nas Polaków powinny mieć szczególne znaczenie. Jednym z nich jest Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada. Jak wiadomo tego dnia prawie w każdym mieście na terenie kraju można spotkać się z obchodami upamiętniającymi to ważne wydarzenie, jakim jest odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wszyscy powinniśmy być dumni z naszej historii. My również jesteśmy młodymi obywatelami, więc obchodzimy i przeżywamy to święto. W tym roku przyszliśmy do szkoły w strojach galowych. Zorganizowanie i poprowadzenie apelu zawdzięczamy naszemu samorządowi uczniowskiemu. Wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej. Na początku odbyła się część oficjalna - stanęliśmy na baczność, wprowadzono sztandar i odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Usłyszeliśmy kilka słów o naszej historii i zdarzeniach, które zadecydowały o tym, że teraz żyjemy w wolnym państwie. Po części oficjalnej przeszliśmy do drugiej części - artystycznej. Był to konkurs, w którym każda klasa śpiewała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Były to między innymi piosenki "Serce w plecaku", czy też "O mój Rozmarynie", ale nie mogło zabraknąć również "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko" i wielu innych. Wykonanie i prezentację klasy oceniało jury składające się z nauczycieli. Najlepsze występy zostaną nagrodzone już niedługo. Konkurs zorganizowano, by zachęcić uczniów do miłej zabawy, ale również do śpiewania tych pięknych pieśni. Najważniejsze było aktywne uczestnictwo i przeżywanie treści zawartych w piosenkach. Nastrój panujący na sali był bardzo ciepły i rodzinny. Zakończenie apelu odbyło się w wyjątkowej atmosferze. Wszyscy wstali z krzeseł i odśpiewali "Rotę". To był bardzo poruszający widok, kiedy ponad trzysta młodych osób śpiewało tą cudowną i znaczącą pieśń. Tak skończyły się nasze obchody święta 11 listopada. Zawsze obchodźmy to święto z należytą powagą, pamiętając o ludziach, bez których nie miałoby ono miejsca.

Maksymedialna Justyna Kuza, kl. 2b