Podczas tegorocznej Maksymiliady w piwnicy naszej szkoły urządzone zostały dwie komnaty związane ze śmiercią i obrzędowością pogrzebową. Pierwsza z nich to komnata grobowa faraona, w której umieszczone zostały dwa sarkofagi, mumie faraona i kotów, przedmioty codziennego użytku oraz skarby ofiarowane faraonowi na podróż i życie pozagrobowe. Ściany zostały pokryte egipskimi malowidłami i hieroglifami. Uczniowie - kustosze muzealni - opowiadali i procesie mumifikacji, jego roli i znaczeniu. Z jednego z sarkofagów wychodziła do odwiedzających mumia, wywołując wśród gości dużo emocji.

Korytarz piwnicy przekształcono w przeprawę przez rzekę Styks. Rzeka Styks była jedną z pięciu rzek podziemia, które należało pokonać w drodze do świata umarłych. Przeprawa ta jest elementem mitologii greckiej. Przewoźnik Charon za symboliczną opłatę 2 oboli pomagał duszom w przepłynięciu rzeki. Nie było to łatwe zadanie, gdyż rzeka Styks była uznawana przez starożytnych Greków za boginię nienawiści. Charon i dusza podążająca do świata umarłych siedzieli w specjalnej łodzi.

Kustosze opowiadali zwiedzającym o przedstawionym w inscenizacji elemencie mitologii greckiej.

Odwiedzających nasz piwniczny zakątek witała grecka wróżka Pytia, która oferowała niepowtarzalne wróżby z ogniska.

Prezentowane eksponaty zostały wykonane przez uczniów i ich rodziców, za co organizatorki serdecznie dziękują.