Lekcja Skype

21 września odbyła się w naszej szkole szczególna lekcja niemieckiego. Różniła się ona od tych typowych, odbywających się przez cały rok. Lekcja ta została przeprowadzona dla 15 osób przy pomocy Skype'a, czyli portalu internetowego, gdzie można się kontaktować z innymi przez kamerkę w komputerze. W ten sposób rozmawiamy z drugą osobą nie tylko słysząc ją, ale także mamy możliwość oglądania jej. U nas w gimnazjum było to coś nowego. Nie wiedzieliśmy, jak dokładnie będzie przebiegała lekcja i czy będzie nam się podobała. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, gdy weszliśmy do klasy. Nasza nauczycielka niemieckiego Pani Jola Pleban rozdała nam kartki z różnymi obrazkami i polami do wypełnienia. Wszyscy byli ciekawi, jak rozwinie się sytuacja. Pani powiedziała nam, żebyśmy wyjęli swoje duże wizytówki z imionami, aby łatwiej było się nam porozumiewać z osobą, która czekała na nas po drugiej stronie ekranu. W końcu przyszedł czas na połączenie się przez Skype'a. Wystarczyło skierować na nas kamerkę, a obraz wyświetlić na tablicy multimedialnej, aby dla wszystkich był dobrze widoczny. Mogliśmy zaczynać. Połączyliśmy się z lektorką Goethe Institut w Warszawie Panią Anną Burs. Pani Anna rozmawiała z nami po niemiecku. Gdy rozpoczęliśmy rozmowę, ukazała się nam jej postać. Przywitaliśmy się, a potem zamieniliśmy z nią kilka kilka słów. Oczywiście wszystko w języku niemieckim. Czasem pojawiały się lekkie problemy techniczne, przez co musieliśmy łączyć się na nowo.  To nie przeszkodziło nam jednak w uczestniczeniu w lekcji. Pani lektorka była bardzo miła i wszyscy mniej więcej rozumieliśmy, co do nas mówi. Oznajmiała nam czynności, jakie mamy pokazywać różnymi gestami. Przy tym było dużo ruchu. Potem obejrzeliśmy filmik, w którym były umieszczone informacje potrzebne nam później do uzupełnienia kart pracy, które otrzymaliśmy na początku lekcji. Wszyscy dobrze się bawili, panowała miła atmosfera. Na koniec internetowej lekcji, pożegnaliśmy się z bardzo sympatyczną panią lektorką i podziękowaliśmy jej za czas, jaki nam poświęciła. Powiedziała, że aktywnie uczestniczyliśmy, byliśmy grzeczni i zaangażowani, a więc zasługujemy na dobre oceny. Bardzo ucieszyliśmy się z tej opinii, a zaproponowane przez Panią Annę oceny pojawiły się w dzienniku. Potem przyszedł czas na drugą część spotkania. Na drugiej godzinie wypełnialiśmy karty pacy według informacji zdobytych w rozmowie przez Skype'a. Uzupełnialiśmy na nich czynności po niemiecku czy też wiadomości zawarte w filmiku, który obejrzeliśmy. Dzięki temu, że szybko się z tym uporaliśmy, oglądaliśmy kolejny filmik, gdzie wyrażaliśmy, co lubimy robić w wolnym czasie  – oczywiście po niemiecku. Każdy mógł podzielić się tym, co chętnie robi. Gdy zakończyliśmy tę czynność, na koniec zaśpiewaliśmy zabawną piosenkę. Wspaniale się przy tym bawiliśmy, a przecież chyba o to chodzi w lekcjach, żeby nie były nudne! Ta z pewnością nie zalicza się do takich. Zdecydowanie można uznać ją jako luźną i fajną, co osoby biorące w niej udział mogą tylko potwierdzić!
Maksymedialna Justyna Kuza
Kl. II b