Spotkanie z podróżnikiem

Jak co roku, z inicjatywy Pani Anny Sreberskiej, uczniowie naszej szkoły mogą spotkać się z wielkimi podróżnikami i z ich ust usłyszeć, że podróże to nie dwutygodniowe, wakacyjne wyjazdy nad morze z rodzicami. Podróże to pasja, która może zmienić całe życie i sprawić, że człowiek przekroczy sam siebie.
W tym roku, nowy cykl spotkań rozpoczęła wizyta Pana Krzysztofa Baranowskiego w środę, w błońskim Centrum Kultury. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą- Pan Baranowski jest żeglarzem i kapitanem jachtowym, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Oprócz tego Pan Krzysztof jest dziennikarzem, krótkofalowcem SP5ATV oraz nauczycielem, co sprawiło, że dobrze dogadywał się z uczniami naszego gimnazjum. Do Błonia przyjechał z żoną- Bogumiłą Wander, która z zawodu jest polską spikerką, prezenterką i ikoną telewizji.
Spotkanie poprzedził wywiad z naszym gościem, przeprowadzony przez Michała Domańskiego z klasy 3a. Następnie, wszyscy gimnazjaliści obejrzeli film pod tytułem „Sztorm”. Po filmie przyszedł wreszcie czas na właściwą część spotkania. Pan Baranowski opowiadał nam o sobie i swoich podróżach. Powiedział między innymi, że jego pierwszą pasją „nie było żeglowanie, a… latanie. Ojciec był szybownikiem.” Swoje zafascynowanie podróżami morskimi ujął w jednym, krótkim zdaniu- „Gdy ląd znika, znikają wraz z nim wszystkie kłopoty, które nas tam męczyły”. Po przedstawieniu w kilku zdaniach życiorysu naszego gościa, uczniowie mieli czas na zadanie Panu Baranowskiemu kilku pytań.
Następnie przyszła pora na wręczanie nagród uczniom, którzy brali udział w szkolnym konkursie wiedzy o bohaterze środowego spotkania. Zaszczytem było odebrać nagrodę z rąk człowieka, który dwukrotnie opłynął kulę ziemską.
Pan Krzysztof podpisywał także książki, które można było nabyć pod koniec spotkania. Łącznie powstało 17 książek autorstwa tego wielkiego żeglarza.
Uważam, że spotkania takie jak to dają do myślenia uczniom naszego gimnazjum. Pokazują, że życie może być znacznie ciekawsze, niż sobie je wyobrażamy. Życie może być przygodą, wyzwaniem… albo podróżą.

Aleksandra M. Chojnacka kl 3a.