Dzień japoński

W poniedziałek, 23. 06 w Gimnazjum nr 2 wiele się działo... Jak wiadomo- nasze mury gościły mistrzów matematyki, bowiem u nas miało miejsce uroczyste zakończenie konkursu matematycznego Mały Pitagoras i Mały Euklides. Uroczystość uświetniły swoją obecnością władze gminy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice uczniów.
Natomiast od rana szkoła zamieniła się w Japonię. Na korytarzach pojawiły się japońskie smoki, można było spotkać samuraja, a także japońską elegantkę. Wielu uczniów ćwiczyło trudną sztukę kaligrafowania japońskiego pisma. Dlaczego akurat tego dnia nawiązaliśmy do Japonii? Wiąże się to oczywiście z życiorysem naszego patrona- św. M.M. Kolbego.
Warto przypomnieć, że w  1930 roku o. Kolbe opuszcza Niepokalanów i w towarzystwie 4 współbraci za zezwoleniem przełożonego generalnego udaje się do Japonii, do miasta Nagasaki, gdzie zakłada drugi Niepokalanów. 24 kwietnia O. Maksymilian przyjechał do Nagasaki, a już 24 maja przychodzi do Niepokalanowa nieprawdopodobna depesza: "Dziś rozsyłamy "Rycerza" japońskiego, mamy drukarnię. Cześć Niepokalanej. Maksymilian".
Nasz Patron pokazał nam, że chcieć to móc... i że nie powinniśmy stawiać barier marzeniom. Chcemy o tym pamiętać i przypominać nawet w nietypowy sposób.