Powstanie Warszawskie

WYJŚCIE DO KINA NA FILM PT. ,,POWSTANIE WARSZAWSKIE"
 19 czerwca, tydzień przed zakończeniem roku szkolnego mieliśmy szansę obejrzeć jedno z najnowszych dzieł polskiego kina, a zarazem pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, czyli film fabularny w całości zmontowany z materiałów dokumentalnych pt. ,,Powstanie warszawskie". Ekranizacja odbyła się w Centrum Kultury w Błoniu, do którego udaliśmy się po pierwszych czterech godzinach lekcyjnych.
             Po zajęciu miejsc w sali kinowej większość z nas zastanawiała się, co za kilka minut zobaczy na ekranie. Pewnie uczniowie widzieli już zwiastuny owego filmu, bądź uczyli się o Powstaniu Warszawskim na lekcjach historii, jednak czytanie podręcznikowych tekstów, a zobaczenie autentycznych nagrań z okresu wojny to dwie różne rzeczy. Czekaliśmy z niecierpliwością na rozpoczęcie filmu. Z początku po sali roznosiły się szepty i szmery, lecz gdy tylko zobaczyliśmy pojawiające się na ekranie kolory wszyscy zamilkli jak makiem zasiał. Film się zaczął...
             W ciągu półtorej godziny każdy z nas w pewien sposób przeżył Powstanie warszawskie. Wszyscy mogliśmy zobaczyć to, jak było naprawdę. Oglądaliśmy żołnierzy, przygotowujących się do wypełniania rozkazów, życie codzienne ludzi w zupełnie innej Warszawie oraz funkcjonowanie szpitali jak i odmiennych miejsc, w których pomagali cywile, lub w których przebywali na codzień. Każdą, oglądaną przez nas chwilę uwiecznili bracia- Witek i Karol. Komentarze tych młodzieńców w czasie filmowania, a także ich historia wzrusza do łez. To tylko dzięki nim oraz pracy, którą włożyli w nagranie Powstania my dzisiaj mogliśmy zobaczyć, jak to wyglądało napradwę.

Uczniowie jak i nauczyciele po wyjściu z kina byli rozemocjonowani tym, co jeszcze chwilę wcześniej oglądali. Na każdego z nas film wpłynął w szczególny sposób. Niektóre osoby stały w ciszy, inne wręcz przeciwnie - rozmawiały ze sobą z wielkim zapałem, jedni odeszli szybko, a kolejni stali zamyśleni. Podczas refleksji na temat owego dokumentu poza rozważaniem scen i komentarzy, które zawarte były w filmie dochodzi fakt, iż cała akcja rozgrywała się stosunkowo niedawno, bo tylko 70 lat temu.
            Do końca dnia lekcje zostały odwołane. Mogliśmy wrócić do domu i w spokoju przemyśleć film. Mimo tego, że Powstanie Warszawskie było niedawno, to wiedza wielu ludzi na ten temat jest znikoma. Ekranizacja wzorowo wypełniła swoje zadanie- przypomniała nam o Powstaniu, którego rocznica się zbliża, a osoby, które wiedziały o nim niewiele, od dziś będą świadome tych tragicznych wydarzeń.
                                                                                 Uczennica klasy IIC
                                                                                    Łucja Jaźwińska