UCZCIJ ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA LISTOPADOWEGO

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy
29 na 30 listopada 1830 r.
Sygnałem do powstania był podpalony przez podchorążych browar na Solcu. Maszerując ulicami Warszawy podchorążowie spotkali się z wrogim milczeniem bogatej ludności Warszawy, natomiast uboga ludność poparła powstanie i zdobyła Arsenał
i miasto. Tak rozpoczęło się powstanie przeciwko zaborcy, które miało spore szanse powodzenia. Trwało ono do października 1831 roku. Polacy wykazali się męstwem, talentem organizacyjnym i determinacją. Do upadku powstania i przegrania wojny w dużym stopniu przyczynili się niewierzący w możliwość zwycięstwa i w gruncie rzeczy lojalistycznie nastawieni wobec cara arystokratyczni przywódcy polityczni.

Nasz przemarsz ma za zadanie upamiętnić bohaterów powstania i oddać klimat tamtych wydarzeń.

Przyłącz się do przemarszu.
Zbiórka 29. 11. 2013 godzina 16 przed szkołą.