Reealizacja projektu „Szkoła dialogu” w ramach działania Fundacji Forum Dialogu Między Narodami

W październiku nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Szkoła dialogu” w ramach działania Fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o żydowskich mieszkańcach Błonia. Uczniowie szkół zaangażowanych w projekt uczestniczą w warsztatach tematycznych a potem organizują dla przedstawicieli społeczności lokalnej wycieczkę, która ma  przybliżyć żydowską historię miasta.

Przedstawiamy relację z warsztatów, autorstwa Ani Kowalskiej i Wiktorii Łukasiewicz.

W naszym gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące kultury żydowskiej. Odbyły się cztery spotkania, które prowadziły Panie  Ania Bakuła  i Aneta Kulińska.

Na pierwszym spotkaniu wszyscy się poznawaliśmy. Mówiliśmy o naszych zainteresowaniach i hobby. Na początek sprawdzaliśmy naszą wiedze na temat miasta i naszych przodków, zadając sobie nawzajem pytania. Rozwiązywaliśmy też testy dotyczące naszych poglądów.

Wspólnie udało nam się też stworzyć mapkę dzisiejszego i przedwojennego Błonia. Rozmawialiśmy również na temat miejsc zamieszkiwanych przez Żydów, wykonywanych zawodów oraz miejsc użytku publicznego  np. synagogi. Następnie zastanawialiśmy się, w których miejscach mogły znajdować się te instytucje i umieszczaliśmy je na naszej mapie.

Na początku drugiego spotkania odbyła się zabawa: mięliśmy ustawić się w kolejności chronologicznej według dat urodzin, ale…bez mówienia. Mogliśmy tylko pokazywać gestami to co chcemy przekazać koledze bądź koleżance. Tego samego dnia, w grupach, zapoznawaliśmy się ze świętami żydowskimi. Następnie wspólnie nawzajem sobie o nich opowiadaliśmy i zaznaczaliśmy je na kalendarzu. Przy okazji poznaliśmy nazwy miesięcy żydowskich.

Jednak połączenie w grupy nie było takie łatwe. Ustawialiśmy się wkoło i każdy miał naklejoną na plecy karteczkę z danym kolorem. Musieliśmy dobrać się,  używając jedynie komunikacji niewerbalnej.

W drugiej połowie zajęć zaczęliśmy rozmawiać o organizacji imprezy, przedstawiającej żydowską historię miasta.  Podzieliśmy się na grupy, które miały różne zadania. Po dłuższym czasie spotkaliśmy się ponownie. W ciągu tej przerwy kontaktowaliśmy się ustalając szczegóły dotyczące gry miejskiej.

Na trzecim spotkaniu wybraliśmy się na wycieczkę zapoznawczą. trasą którą będą się poruszali uczestnicy gry. Niektórzy z nas pierwszy raz mogli zobaczyć,  gdzie stała synagoga, a także miejsce w którym znajduje się kirkut. Wszystkim bardzo podobała się trasa i stacje, które sami przygotowywaliśmy w grupach przy pomocy Pań trenerek  i Pani Doroty Berlińskiej. Po powrocie do szkoły opracowaliśmy ostateczne szczegóły.

Następnego dnia spotkaliśmy się po raz ostatni. Rozmawialiśmy o tym, czym  jest wielokulturowość. Potem byliśmy podzieleni na grupy. Każdy miał inne zadanie. np. ustalenie ile procent ludności stanowiły osoby innej narodowości. przed wojną i ile stanowią teraz.

Następnie każdy otrzymał historię pewnej osoby -  kobiety zza granicy, która poszukuje swoich przodków w Polsce lub chłopaka, który pomaga jej i jej rodzinie w ich odnalezieniu. Następnie wcielaliśmy się w role bohaterów opowieści i przeprowadzaliśmy wywiady a potem,  również w grupach, dostawaliśmy kartki z opisami osób chrześcijan i żydów, dobieraliśmy do nich zdjęcia oraz ich stosunek do religii. Omawialiśmy ich zwyczaje i tradycje.

Następnie pisaliśmy listy do osób, które mogłyby do nas przyjechać w poszukiwaniu informacji o Żydach i co my moglibyśmy im zaoferować. Na koniec rozwiązywaliśmy test, ten sam co na początku jednak z małymi zmianami. Wszystkim bardzo się podobały te zajęcia i z całą pewnością  każdy wiąże z nimi miłe wspomnienia. Po tych warsztatach mieliśmy wystarczającą wiedzę, aby przygotować się do gry miejskiej

Tyle relacja uczestniczek projektu – Ani i Wiktorii.

Gra miejska odbyła się w środę, 27 grudnia a na podsumowanie zapraszamy 2 grudnia o godzinie 16.00 do Centrum Kultury.

Będziemy gościć Rabina Stasa Wojciechowicza.

Wkrótce zamieścimy kolejne relacje.