Cykl: spotkania z podróżnikami - Elżbieta Dzikowska

Dnia 26 listopada 2013r., we wtorek, mieliśmy okazję gościć w naszym Centrum Kultury Elżbietę Dzikowską - sławną podróżniczkę, publicystkę, jak również reżyserkę wielu filmów dokumentalnych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00. Widownię w większości stanowili uczniowie gimnazjum, dla których była to kolejna impreza z cyklu "Wielcy Podróżnicy". Pierwszą osobą, która pojawiła się w ramach tego projektu był Jacek Pałkiewicz, którego gościliśmy w październiku.

Po przywitaniu zaczęła się kluczowa część spotkania - opowieść Pani Elżbiety. Na samym początku swojej wypowiedzi wspomniała o latach dzieciństwa, które z powodu wojny, a także późniejszego wpływu radzieckiego nie należało do przyjemnych. Sytuacja ta nie przeszkodziła jednak w walce o marzenia i mimo początkowych niepowodzeń przyszła podróżniczka mogła rozpocząć swoją pierwszą wyprawę, kierującą się na wschód - do Chin. Kolejną częścią wspomnień pani Elżbiety okazała się jej przygoda w Meksyku, która doprowadziła do spotkania z Tonym Halikiem i częściowo zadecydowała o przyszłości naszego gościa. Następnym punktem imprezy był pokaz slajdów. Podczas niego opisywano różne plemiona chińskie, wśród których znalazło się jedno słynące ze swych rozśpiewanych mieszkańców, jak również i takie, w którym jedynym sposobem na wejście do granic jest skosztowanie miejscowej zupy. Zgodnie jednak ze słowami pani Elżbiety, sam miejscowy specjał nie należał do najlepszych posiłków.

Ostatnią częścią spotkania był wywiad, podczas którego zarówno reprezentantki młodzieży gimnazjalnej i Centrum Kultury, jak i każda osoba z widowni miały okazję do zadania pytań gościowi. Przez cały czas słychać było ekscytację w głosie podróżniczki, która udzieliła się wszystkim obecnym.

Gimnazjaliści zaś nie mogą doczekać się kolejnej możliwości do poznania sławnego podróżnika. Co więcej, niektórzy zastanawiają się, czy nie próbować swoich sił właśnie w odkrywaniu niezwykłości naszej Matki Ziemi. Niezależnie jednak, czy ktoś marzy o przeszukiwaniu naszej planety, czy woli mniej niebezpieczne podróże, wszyscy czekamy na prawdopodobny przyjazd jeszcze wielu polskich obieżyświatów do naszego Błonia.